Amphenol Aerospace Operations MS3474A22-55P
MS3474A22-55P picture photo
Mfg. Part Number
MS3474A22-55P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS3474A22-55P.pdf
Availability of MS3474A22-55P
QUANTITY
MS3474A22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474A22-55P
Internal Part NumberEIS-MS3474A22-55P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474A22-55P
Related LinksMS3474, MS3474A22-55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474A22-55P Details Description
Related parts for MS3474A22-55P
TERM BLOCK HDR 17POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK T/H 3POS 3.5MM datasheet.pdf
LED 7SEG .56" SGL 565NM GRN CA datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
CONN CAP RCPT 14S NO CHAIN datasheet.pdf
J-SCAN JTAG DEBUGGER datasheet.pdf
PTC THERMISTOR R 41-A 160-A 10 datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf