Amphenol Aerospace Operations MS3474L12-8SY
MS3474L12-8SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L12-8SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474L12-8SY.pdf
Availability of MS3474L12-8SY
QUANTITY
MS3474L12-8SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L12-8SY
Internal Part NumberEIS-MS3474L12-8SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L12-8SY
Related LinksMS3474, MS3474L12-8SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L12-8SY Details Description
Related parts for MS3474L12-8SY
REGULTR 12V 1A 3 PIN CU HS TH datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 6A TO220AB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8347 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
IC CLOCK DIVIDER 1:2 16-QFN datasheet.pdf
IC 8051 PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
26W74 W/50 14-4SO 27W74 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf