ITT Cannon, LLC MS3474L14-19P
MS3474L14-19P picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3474L14-19P.pdf
Availability of MS3474L14-19P
QUANTITY
MS3474L14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-19P
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-19P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-19P
Related LinksMS3474, MS3474L14-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3474L14-19P Details Description
Related parts for MS3474L14-19P
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 250MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
TAB 1.2 X 0.6 LL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf