Amphenol Aerospace Operations MS3474L14-9B
MS3474L14-9B picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-9B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474L14-9B.pdf
Availability of MS3474L14-9B
QUANTITY
MS3474L14-9B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-9B
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-9B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions9
Shell Size - Insert14-9
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (4), 20 (5)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-9B
Related LinksMS3474, MS3474L14-9B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L14-9B Details Description
Related parts for MS3474L14-9B
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
WIRE STRIPPER THERMAL FOR COAX datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
SOFTWARE SUPPORT ANNUAL CW STD datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 6A POWERDI5 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 29MM datasheet.pdf