Amphenol Aerospace Operations MS3474L18-11SW
MS3474L18-11SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L18-11SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474L18-11SW.pdf
Availability of MS3474L18-11SW
QUANTITY
MS3474L18-11SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L18-11SW
Internal Part NumberEIS-MS3474L18-11SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L18-11SW
Related LinksMS3474L, MS3474L18-11SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L18-11SW Details Description
Related parts for MS3474L18-11SW
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 440MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 90MA 20 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 1% 0.15W 1510 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf