Amphenol Aerospace Operations MS3474L18-11SW
MS3474L18-11SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L18-11SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474L18-11SW.pdf
Availability of MS3474L18-11SW
QUANTITY
MS3474L18-11SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L18-11SW
Internal Part NumberEIS-MS3474L18-11SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L18-11SW
Related LinksMS3474L, MS3474L18-11SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L18-11SW Details Description
Related parts for MS3474L18-11SW
IC ADC 3.5DIGIT W/LED 40-DIP datasheet.pdf
GDT 4500V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf