Amphenol Aerospace Operations MS3474L18-32SZ
MS3474L18-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L18-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474L18-32SZ.pdf
Availability of MS3474L18-32SZ
QUANTITY
MS3474L18-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L18-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3474L18-32SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L18-32SZ
Related LinksMS3474L, MS3474L18-32SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L18-32SZ Details Description
Related parts for MS3474L18-32SZ
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 500MA TO-92 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD RS485 DIFF DVR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER FOR LABELS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 442 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf