Amphenol Aerospace Operations MS3474L20-24BZ
MS3474L20-24BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L20-24BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474L20-24BZ.pdf
Availability of MS3474L20-24BZ
QUANTITY
MS3474L20-24BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L20-24BZ
Internal Part NumberEIS-MS3474L20-24BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L20-24BZ
Related LinksMS3474L, MS3474L20-24BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L20-24BZ Details Description
Related parts for MS3474L20-24BZ
IC 3-8 LINE DEC/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
FILTER LINE 9.8MH 2.5A datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE ADV EMC/RFI 20A datasheet.pdf
CONN RING TERM 6AWG 3/8" CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG DMPLX 127UM datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 9SIP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf