TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L20-41BY
MS3474L20-41BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L20-41BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
MS3474L20-41BY.pdf
Availability of MS3474L20-41BY
QUANTITY
MS3474L20-41BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L20-41BY
Internal Part NumberEIS-MS3474L20-41BY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L20-41BY
Related LinksMS3474L, MS3474L20-41BY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L20-41BY Details Description
Related parts for MS3474L20-41BY
IC SRL CONFG EEPROM 256K 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 230V datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 6A R6 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
2MM PROBESHTH P SILIC 0.75 150CM datasheet.pdf