Amphenol Aerospace Operations MS3474L22-55BZ
MS3474L22-55BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L22-55BZ
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474L22-55BZ.pdf
Availability of MS3474L22-55BZ
QUANTITY
MS3474L22-55BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L22-55BZ
Internal Part NumberEIS-MS3474L22-55BZ
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L22-55BZ
Related LinksMS3474L, MS3474L22-55BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L22-55BZ Details Description
Related parts for MS3474L22-55BZ
REGULATOR 5.00V TOP TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Coax) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 12K 28DIP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH GATE DRVR 16SSOP datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 8" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 47UF 20% 10V 2312 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf