TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L24-19PY-LC
MS3474L24-19PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L24-19PY-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN
Datasheet Download
MS3474L24-19PY-LC.pdf
Availability of MS3474L24-19PY-LC
QUANTITY
MS3474L24-19PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L24-19PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474L24-19PY-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L24-19PY-LC
Related LinksMS3474L2, MS3474L24-19PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L24-19PY-LC Details Description
Related parts for MS3474L24-19PY-LC
IDC CABLE-ASC20G/ AE20G / ASC20G datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/BLACK datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 90POS datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J L=20CM Y-TYPE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR MONO 8VSSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 14-24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf