TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L24-19PY
MS3474L24-19PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L24-19PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3474L24-19PY.pdf
Availability of MS3474L24-19PY
QUANTITY
MS3474L24-19PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L24-19PY
Internal Part NumberEIS-MS3474L24-19PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L24-19PY
Related LinksMS3474L, MS3474L24-19PY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L24-19PY Details Description
Related parts for MS3474L24-19PY
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
OSC XO 170.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
FUSE 25A 125VAC EDISON SLOW datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 5.95"LX3.74"W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf