| Internal Part Number | EIS-S-8354H33MC-JWST2G | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Function | Step-Up | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Boost | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 0.9V | |
| Voltage - Input (Max) | 10V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 300mA (Switch) | |
| Frequency - Switching | 250kHz | |
| Synchronous Rectifier | No | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |