TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W10-6PW-LC
MS3474W10-6PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W10-6PW-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN
Datasheet Download
MS3474W10-6PW-LC.pdf
Availability of MS3474W10-6PW-LC
QUANTITY
MS3474W10-6PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W10-6PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474W10-6PW-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W10-6PW-LC
Related LinksMS3474W1, MS3474W10-6PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W10-6PW-LC Details Description
Related parts for MS3474W10-6PW-LC
IC CPLD 144MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 80V 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC BATT CHRG LI-ION datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf