TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W12-8BZ
MS3474W12-8BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W12-8BZ
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT
Datasheet Download
MS3474W12-8BZ.pdf
Availability of MS3474W12-8BZ
QUANTITY
MS3474W12-8BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W12-8BZ
Internal Part NumberEIS-MS3474W12-8BZ
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W12-8BZ
Related LinksMS3474, MS3474W12-8BZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W12-8BZ Details Description
Related parts for MS3474W12-8BZ
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC PORT EXPANDER 10I/O 16WLSCP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf