Amphenol Aerospace Operations MS3474W14-18B
MS3474W14-18B picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W14-18B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474W14-18B.pdf
Availability of MS3474W14-18B
QUANTITY
MS3474W14-18B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W14-18B
Internal Part NumberEIS-MS3474W14-18B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W14-18B
Related LinksMS3474, MS3474W14-18B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W14-18B Details Description
Related parts for MS3474W14-18B
TERM RING EXP NYL 12-10AWG #6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN ADAPTER 6P-6P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf