TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W16-26AW
MS3474W16-26AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W16-26AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN
Datasheet Download
MS3474W16-26AW.pdf
Availability of MS3474W16-26AW
QUANTITY
MS3474W16-26AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W16-26AW
Internal Part NumberEIS-MS3474W16-26AW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W16-26AW
Related LinksMS3474W, MS3474W16-26AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W16-26AW Details Description
Related parts for MS3474W16-26AW
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 745MA 175 MOHM datasheet.pdf
XCEDE 4W 6PVH 4COL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 850MA 156 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf