TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W20-16P
MS3474W20-16P picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3474W20-16P.pdf
Availability of MS3474W20-16P
QUANTITY
MS3474W20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-16P
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-16P
Related LinksMS3474, MS3474W20-16P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W20-16P Details Description
Related parts for MS3474W20-16P
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
CARD EDGE CONN 80POS .125 X .250 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 8-BIT 16SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf