TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W20-39BW
MS3474W20-39BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-39BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT
Datasheet Download
MS3474W20-39BW.pdf
Availability of MS3474W20-39BW
QUANTITY
MS3474W20-39BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-39BW
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-39BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-39BW
Related LinksMS3474W, MS3474W20-39BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W20-39BW Details Description
Related parts for MS3474W20-39BW
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SEALED SW CORROSION RESISTANT datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ERM/LRA HAPTIC DRIVER 9DSBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS SMT GOLD datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 24VDC datasheet.pdf