TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W20-39SY
MS3474W20-39SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-39SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS3474W20-39SY.pdf
Availability of MS3474W20-39SY
QUANTITY
MS3474W20-39SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-39SY
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-39SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-39SY
Related LinksMS3474W, MS3474W20-39SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W20-39SY Details Description
Related parts for MS3474W20-39SY
TVS DIODE 6.2VWM SOT353 datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HTRS DISCRETE AND PACKAGED RTD datasheet.pdf
IC ENCODER TACHOMETER MAGNETIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf