Amphenol Aerospace Operations MS3474W22-21BZ
MS3474W22-21BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W22-21BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474W22-21BZ.pdf
Availability of MS3474W22-21BZ
QUANTITY
MS3474W22-21BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W22-21BZ
Internal Part NumberEIS-MS3474W22-21BZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W22-21BZ
Related LinksMS3474W, MS3474W22-21BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W22-21BZ Details Description
Related parts for MS3474W22-21BZ
CONN BUTT SPLICE 4AWG datasheet.pdf
IC HALL SENSOR BIPO LATCH SIP-3L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS DUAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf