Amphenol Aerospace Operations MS3474W22-21PZ
MS3474W22-21PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W22-21PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS3474W22-21PZ.pdf
Availability of MS3474W22-21PZ
QUANTITY
MS3474W22-21PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W22-21PZ
Internal Part NumberEIS-MS3474W22-21PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W22-21PZ
Related LinksMS3474W, MS3474W22-21PZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W22-21PZ Details Description
Related parts for MS3474W22-21PZ
CONN HOOD TOP DUAL SZ8 M25/M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE IVORY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 3.43MM datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.27A 33 MOHM TH datasheet.pdf