TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W22-41A
MS3474W22-41A picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W22-41A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
MS3474W22-41A.pdf
Availability of MS3474W22-41A
QUANTITY
MS3474W22-41A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W22-41A
Internal Part NumberEIS-MS3474W22-41A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W22-41A
Related LinksMS3474, MS3474W22-41A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W22-41A Details Description
Related parts for MS3474W22-41A
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2600PF 40KV Y5S DISK datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HS 9A INV 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf