TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W22-55A
MS3474W22-55A picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W22-55A
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
MS3474W22-55A.pdf
Availability of MS3474W22-55A
QUANTITY
MS3474W22-55A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W22-55A
Internal Part NumberEIS-MS3474W22-55A
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W22-55A
Related LinksMS3474, MS3474W22-55A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W22-55A Details Description
Related parts for MS3474W22-55A
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2.5K OHM 225W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf