TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L12-10PW-LC
MS3475L12-10PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L12-10PW-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN
Datasheet Download
MS3475L12-10PW-LC.pdf
Availability of MS3475L12-10PW-LC
QUANTITY
MS3475L12-10PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L12-10PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L12-10PW-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L12-10PW-LC
Related LinksMS3475L1, MS3475L12-10PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L12-10PW-LC Details Description
Related parts for MS3475L12-10PW-LC
BACKSHELL DB37 GREY PLAST datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS485/EIA562 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 800V 28A SP3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf