ITT Cannon, LLC MS3475L12-10SW
MS3475L12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L12-10SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3475L12-10SW.pdf
Availability of MS3475L12-10SW
QUANTITY
MS3475L12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L12-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3475L12-10SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L12-10SW
Related LinksMS3475L, MS3475L12-10SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3475L12-10SW Details Description
Related parts for MS3475L12-10SW
TVS DIODE 3.3VWM 26VC SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 305 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 28-32AWG 6POS datasheet.pdf
DC/DC HALF BRICK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 5V 110W datasheet.pdf