Amphenol Aerospace Operations MS3475L14-18B
MS3475L14-18B picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L14-18B
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475L14-18B.pdf
Availability of MS3475L14-18B
QUANTITY
MS3475L14-18B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L14-18B
Internal Part NumberEIS-MS3475L14-18B
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L14-18B
Related LinksMS3475, MS3475L14-18B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L14-18B Details Description
Related parts for MS3475L14-18B
FUSE BRD MNT 1.5A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS LOW PROFILE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16SSOP datasheet.pdf
9159 PLASTIC BLOCK TOOL datasheet.pdf
SPEAKER - MFD datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf