TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L14-19AW
MS3475L14-19AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L14-19AW
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN
Datasheet Download
MS3475L14-19AW.pdf
Availability of MS3475L14-19AW
QUANTITY
MS3475L14-19AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L14-19AW
Internal Part NumberEIS-MS3475L14-19AW
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L14-19AW
Related LinksMS3475L, MS3475L14-19AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L14-19AW Details Description
Related parts for MS3475L14-19AW
CONN PLUG VERTICAL 120POS .050 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 16-22 AWG PIDG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX 80-650/842-916MHZ 48LFCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 12 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf