TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L14-19AY
MS3475L14-19AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L14-19AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN
Datasheet Download
MS3475L14-19AY.pdf
Availability of MS3475L14-19AY
QUANTITY
MS3475L14-19AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L14-19AY
Internal Part NumberEIS-MS3475L14-19AY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L14-19AY
Related LinksMS3475L, MS3475L14-19AY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L14-19AY Details Description
Related parts for MS3475L14-19AY
IC REG LDO 3.1V 0.2A SOT89-5 datasheet.pdf
EJECTOR 2MM HEADER CAP datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H DL KEY 36POS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf