ITT Cannon, LLC MS3475L14-19PX
MS3475L14-19PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L14-19PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS3475L14-19PX.pdf
Availability of MS3475L14-19PX
QUANTITY
MS3475L14-19PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L14-19PX
Internal Part NumberEIS-MS3475L14-19PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L14-19PX
Related LinksMS3475L, MS3475L14-19PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3475L14-19PX Details Description
Related parts for MS3475L14-19PX
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 20ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf