TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L18-11PZ
MS3475L18-11PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L18-11PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3475L18-11PZ.pdf
Availability of MS3475L18-11PZ
QUANTITY
MS3475L18-11PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L18-11PZ
Internal Part NumberEIS-MS3475L18-11PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L18-11PZ
Related LinksMS3475L, MS3475L18-11PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L18-11PZ Details Description
Related parts for MS3475L18-11PZ
IC VIDEO SW MATRIX 12X9 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.200" datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
42U PANEL RAILS FOR RACK MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf