TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L18-11PZ
MS3475L18-11PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L18-11PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3475L18-11PZ.pdf
Availability of MS3475L18-11PZ
QUANTITY
MS3475L18-11PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L18-11PZ
Internal Part NumberEIS-MS3475L18-11PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L18-11PZ
Related LinksMS3475L, MS3475L18-11PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L18-11PZ Details Description
Related parts for MS3475L18-11PZ
HOOK MINI TEST CONN EXT BLK datasheet.pdf
JOYSTICK 9000 CONTACTLESS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
12000UF 40V 51X105 85C ST datasheet.pdf