Amphenol Aerospace Operations MS3475L20-24S
MS3475L20-24S picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475L20-24S.pdf
Availability of MS3475L20-24S
QUANTITY
MS3475L20-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-24S
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-24S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-24S
Related LinksMS3475, MS3475L20-24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L20-24S Details Description
Related parts for MS3475L20-24S
CAP CER 47PF 6KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4.2A PS-8 datasheet.pdf
QX CBL M12SCKT FLYING LEADS 3M datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf