Amphenol Aerospace Operations MS3475L20-24SX
MS3475L20-24SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-24SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475L20-24SX.pdf
Availability of MS3475L20-24SX
QUANTITY
MS3475L20-24SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-24SX
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-24SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-24SX
Related LinksMS3475L, MS3475L20-24SX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L20-24SX Details Description
Related parts for MS3475L20-24SX
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC VCXO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123FL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED SHUEN 1W HI POWER ORN SMD datasheet.pdf