ITT Cannon, LLC MS3475L20-41PW
MS3475L20-41PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-41PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3475L20-41PW.pdf
Availability of MS3475L20-41PW
QUANTITY
MS3475L20-41PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-41PW
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-41PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-41PW
Related LinksMS3475L, MS3475L20-41PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3475L20-41PW Details Description
Related parts for MS3475L20-41PW
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 100 POS datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.51A 193.2 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
ETN UNMANGED SWITCH 5 PORT 10/10 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 700MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB, AFS 2, datasheet.pdf
RJI KABEL 8XAWG26/7 AU V4A P datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 10POS 2.54MM datasheet.pdf