Vishay/Dale SM-5R5600FE6
SM-5R5600FE6 picture photo
Mfg. Part Number
SM-5R5600FE6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 1% 5W
Datasheet Download
SM-5R5600FE6.pdf
Availability of SM-5R5600FE6
QUANTITY
SM-5R5600FE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-5R5600FE6
Internal Part NumberEIS-SM-5R5600FE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case8230 J-Lead
Supplier Device PackageSM-5
Size / Dimension0.820" L x 0.295" W (20.83mm x 7.49mm)
Height0.305" (7.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-5R5600FE6
Related LinksSM-5R5, SM-5R5600FE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SM-5R5600FE6 Details Description
Related parts for SM-5R5600FE6
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET .084" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf