Amphenol Aerospace Operations MS3475L22-21AW
MS3475L22-21AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-21AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3475L22-21AW.pdf
Availability of MS3475L22-21AW
QUANTITY
MS3475L22-21AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-21AW
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-21AW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-21AW
Related LinksMS3475L, MS3475L22-21AW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L22-21AW Details Description
Related parts for MS3475L22-21AW
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 5MM DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SIM LVR SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .050" SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SEMCONN SHLD PLUG ASSY 16CKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 43V 1.4A datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V -3.3V 3W datasheet.pdf