Amphenol Aerospace Operations MS3475L22-21BX
MS3475L22-21BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-21BX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475L22-21BX.pdf
Availability of MS3475L22-21BX
QUANTITY
MS3475L22-21BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-21BX
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-21BX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-21BX
Related LinksMS3475L, MS3475L22-21BX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L22-21BX Details Description
Related parts for MS3475L22-21BX
VARISTOR 9V 50A DISC 5MM datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.3A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
6 POS.JPT HSG datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISCONNECT STRIP datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 220 OHM 20DRT datasheet.pdf