Amphenol Aerospace Operations MS3475L22-21BZ
MS3475L22-21BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-21BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475L22-21BZ.pdf
Availability of MS3475L22-21BZ
QUANTITY
MS3475L22-21BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-21BZ
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-21BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-21BZ
Related LinksMS3475L, MS3475L22-21BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L22-21BZ Details Description
Related parts for MS3475L22-21BZ
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
DUCT SLT H FREE WH 1.5X1.5" X 6' datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR40S/AE40M/CSR40S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 8DIP datasheet.pdf