Amphenol Aerospace Operations MS3475L22-21PX
MS3475L22-21PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-21PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS3475L22-21PX.pdf
Availability of MS3475L22-21PX
QUANTITY
MS3475L22-21PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-21PX
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-21PX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-21PX
Related LinksMS3475L, MS3475L22-21PX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L22-21PX Details Description
Related parts for MS3475L22-21PX
CAP FILM 0.15UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
TAPE VINYL 1/8"X 36YD ORANGE datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN IR 1.8MM RND CLR datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf