Amphenol Aerospace Operations MS3475L22-32SZ
MS3475L22-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475L22-32SZ.pdf
Availability of MS3475L22-32SZ
QUANTITY
MS3475L22-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-32SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-32SZ
Related LinksMS3475L, MS3475L22-32SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L22-32SZ Details Description
Related parts for MS3475L22-32SZ
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 44 SILVER datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-16AWG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CTV 32C 32#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf