TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L22-55B
MS3475L22-55B picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-55B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SKT
Datasheet Download
MS3475L22-55B.pdf
Availability of MS3475L22-55B
QUANTITY
MS3475L22-55B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-55B
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-55B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-55B
Related LinksMS3475, MS3475L22-55B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L22-55B Details Description
Related parts for MS3475L22-55B
CABINET ALUM 11.88"L X 16.75"W datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDD430MCI datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TOOL DIE SET datasheet.pdf
HDM 5EMPR090F140F G datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 3MM RND .100" datasheet.pdf