Amphenol Aerospace Operations MS3475L22-55SXLC
MS3475L22-55SXLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-55SXLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475L22-55SXLC.pdf
Availability of MS3475L22-55SXLC
QUANTITY
MS3475L22-55SXLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-55SXLC
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-55SXLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-55SXLC
Related LinksMS3475L2, MS3475L22-55SXLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L22-55SXLC Details Description
Related parts for MS3475L22-55SXLC
SWITCH KNOB ILLUM 3POS DPST YEL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SFLAT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MT SCKT datasheet.pdf
FUSE STRIP 80V WITH HOUSING 30A datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 5POS 4M datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf