TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W12-8P
MS3475W12-8P picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W12-8P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3475W12-8P.pdf
Availability of MS3475W12-8P
QUANTITY
MS3475W12-8P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W12-8P
Internal Part NumberEIS-MS3475W12-8P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W12-8P
Related LinksMS3475, MS3475W12-8P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W12-8P Details Description
Related parts for MS3475W12-8P
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
2 CIR MTA .156 ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 6V 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR 10XS3435 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-24V 72W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-220AB datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf