Amphenol Aerospace Operations MS3475W14-15BX
MS3475W14-15BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W14-15BX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475W14-15BX.pdf
Availability of MS3475W14-15BX
QUANTITY
MS3475W14-15BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W14-15BX
Internal Part NumberEIS-MS3475W14-15BX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W14-15BX
Related LinksMS3475W, MS3475W14-15BX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W14-15BX Details Description
Related parts for MS3475W14-15BX
IC TRPL 8BIT VIDEO ADC 144LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 35A TO-220AB datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 750MA 295 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DIE SET (4) WHIRLPOOL STARRING datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICRO 25C S 30" RBW NI datasheet.pdf