TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W14-19A
MS3475W14-19A picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W14-19A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN
Datasheet Download
MS3475W14-19A.pdf
Availability of MS3475W14-19A
QUANTITY
MS3475W14-19A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W14-19A
Internal Part NumberEIS-MS3475W14-19A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W14-19A
Related LinksMS3475, MS3475W14-19A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W14-19A Details Description
Related parts for MS3475W14-19A
IC CPLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
FUSE 250A 1250V 2BKN/75 AR CU datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf