TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W16-26BW
MS3475W16-26BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W16-26BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT
Datasheet Download
MS3475W16-26BW.pdf
Availability of MS3475W16-26BW
QUANTITY
MS3475W16-26BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W16-26BW
Internal Part NumberEIS-MS3475W16-26BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W16-26BW
Related LinksMS3475W, MS3475W16-26BW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W16-26BW Details Description
Related parts for MS3475W16-26BW
IC REG LDO 12V 1.5A TO3 datasheet.pdf