TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W20-16AZ
MS3475W20-16AZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-16AZ
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3475W20-16AZ.pdf
Availability of MS3475W20-16AZ
QUANTITY
MS3475W20-16AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-16AZ
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-16AZ
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-16AZ
Related LinksMS3475W, MS3475W20-16AZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W20-16AZ Details Description
Related parts for MS3475W20-16AZ
IDC CABLE - MSR34K/MC34M/MPD34K datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 12W datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT ICE POD FOR CY8C21X34 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 3.4KVAC datasheet.pdf