Amphenol Aerospace Operations MS3475W20-24SW
MS3475W20-24SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-24SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475W20-24SW.pdf
Availability of MS3475W20-24SW
QUANTITY
MS3475W20-24SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-24SW
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-24SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-24SW
Related LinksMS3475W, MS3475W20-24SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W20-24SW Details Description
Related parts for MS3475W20-24SW
POLYSWITCH RUE SERIES 6.00A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-4 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf