Amphenol Aerospace Operations MS3475W20-24SZ
MS3475W20-24SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W20-24SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475W20-24SZ.pdf
Availability of MS3475W20-24SZ
QUANTITY
MS3475W20-24SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W20-24SZ
Internal Part NumberEIS-MS3475W20-24SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W20-24SZ
Related LinksMS3475W, MS3475W20-24SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W20-24SZ Details Description
Related parts for MS3475W20-24SZ
CARDEDGE MALE 12POS .100 T/H AU datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 14MM datasheet.pdf
CONN HEADER 11/12POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
2X1 MAG45 GIGA S8G35 Y/G LEDS datasheet.pdf
BEZEL AND SEAL 722 SERIES BLACK datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
IC REG BUCK MULTIPLE QD 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf